Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan coronavirus gündem değerlendirmesi

Kabine Toplantısının ardından gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Mevsim hastalıklarının yükü üzerimize binmeden günlük vaka sayılarını 100'ün altına, vefat sayılarını da mümkünse sıfıra indirmeliyiz." dedi.


Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısı'nın ardından Erdoğan gündemi değerlendirdi. Gündemlerinin ilk konusunun Coronavirus salgını olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'nin salgınla mücadelede iyi bir noktada olduğunu söyledi.

"Kalabalık etkinliklerden uzak durmadığımız, kurallara uymadığımız sürece ne açtığımız hastaneler ne cezai tedbirler bizi virüsten koruyabilir." diyen Erdoğan, "Türkiye hem sağlık altyapısı hem aldığımız tedbirler sayesinde hamdolsun iyi noktada bulunuyor. Ancak mevcut durum bizim için kabul edilebilir değildir. Vaka ve vefat sayılarındaki kısmi yükselişten derin üzüntü duyuyoruz. Vatandaşlarımızdan tamam diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarına sıkı bir şekilde riayet etmelerini istiyoruz. Kafe ve restoranlar daha sıkı şekilde denetlenecektir. Toplu taşımada ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecektir." ifadesini kullandı.

Esnek ve kademeli mesaileri yaygın bir şekilde tatbiki sağlanacağını vurgulayan Erdoğan, "Maske kullanımı başta olmak üzere kurallara uymayanlara kesilen cezalar muhakkak tahsil edilecektir. Günlük vaka, vefat, yoğun bakım istatistikleri her akşam yayınlanıyor. Şeffaf yürüttüğümüz bu sürecin başarısı vatandaşlarımızın vereceği desteğe bağlıdır."

Cronavirus'ün, henüz etkin ve kullanılabilir tedavisi bulunmayan bir hastalık olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Bu durum her bireyin kendi tedbirini kendisinin almasını zorunlu kılıyor. Mart ayından sonra açtığımız çok sayıda yüksek kapasiteli hastanelerle teşhis ve tedavileri sürekli genişletiyoruz. Sağlık çalışanlarımız canla başla çalışıyor." dedi.

Eğitim öğretime, salgın şartlarını dikkate alarak yüz yüze ve uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştirecek bir sistemle devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, "Ailelerin tercihine göre okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinden başlayarak okullarımızı eğitim öğretime açıyoruz." diye konuştu. (İLKHA)
Daha yeni Daha eski