Hes kodu nasıl alınır?

HES kodu nedir, hes kodu nasıl alınır?Açılımı "Hayat Eve Sığar" olan "HES" kodu, sağlık konusunda tedbir sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir.


HES Kodu, 'Kontrollü Sosyal Hayat' kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Coronavirus hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.


HES kodları farklı harf ve sayılardan oluşan 10 haneli bir kod olup uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabiliyor.


HES Kodu nasıl alınır?


HES kodu üç yöntem ile alınır. Bunlar; IOS ve Android üzerinden akıllı cep telefonuna indirilecek olan Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, 2023 kısa numarasına gönderilecek olan SMS yöntemi ve e-devlet aracılığı ile HES kodu alınabilir.


HES kodunu uygulama üzerinden almak için;


'Hayat Eve Sığar' uygulaması üzerinden "Hes Kodu işlemleri" bölümüne girilir.


HES kodu butonuna tıklanır.


Yeni kod ekle butonun bastıktan sonra, kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.


SMS yöntemi ile almak için;


Cep telefonunun mesaj kısmına HES yazıp, aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılır. Hazırlanan metin, 2023'e SMS olarak atılır.


e-devlet aracılığı ile HES kodu almak için;


e-Devlet ile HES Kodunu almak isteyenler; mobil uygulama veya web sayfasından Sağlık Bakanlığının sayfasına yönlendirilerek burada takip edilecek adımlar doğrultusunda HES Kodu alınabilir. (İLKHA)

Daha yeni Daha eski