Moğolistan'da veba alarmı verildi

​Moğolistan'ın Zavhan eyaletindeki bir bölge, şüpheli bir hıyarcıklı veba vakasının bildirilmesinin ardından karantina altına alındı.


Zavhan'daki yerel yetkililer, 38 yaşındaki bir adamın geçen hafta dağ sıçanı eti yedikten sonra yüksek ateş ve lenf bezi şişmesi gibi semptomları gösterdiğini belirtti.

Yetkililer adamın yerel bir hastaneye kaldırılarak tecrit altına alındığını, bu kişiyle yakın temas halinde olan en az 25 kişinin de yerel bir hastanede karantina altına alındığını kaydetti.

Ülkenin Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Merkezine göre, Moğolistan'daki 21 eyelatten 17'si şu anda hıyarcıklı veba riski altında.

Moğolistan'da dağ sıçanı avlamak yasadışı olmasına rağmen birçok Moğol bunu uygulamıyor.

Bu yıl ülke genelinde şu ana kadar toplam 18 şüpheli hıyarcıklı veba vakası rapor edildi ve dördü laboratuvar test sonuçlarıyla onaylandı.

Geçen ay Hovd eyaletinde 42 yaşındaki bir adam ile Temmuz ayı ortasında batı Moğolistan'ın Govi-Altay eyaletinde de 15 yaşındaki bir çocuk vebadan öldü.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre veba, sıçan gibi yabani kemirgenlerde yaşayan pireler tarafından yayılan ve zamanında tedavi edilmezse bir yetişkini 24 saatten daha kısa sürede öldürebilen bakteriyel bir hastalıktır. (İLKHA)
Daha yeni Daha eski