Çiftçilere gübre dağıtıldı

Gaziantep Valiliği öncülüğünde Şahinbey Kaymakamlığı, Şahinbey Belediyesi ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Şahinbey ilçesindeki çiftçilere gübre desteği verildi.Çiftçilere yönelik desteğini sürdüren Şahinbey Belediyesi, tarımsal üretimi arttırmak ve çiftçileri desteklemek için çiftçilere 2 bin 600 ton taban gübresi ve bin 400 ton üst gübre olmak üzere toplam 4 bin ton gübre dağıtımına başladı.


Şahinbey ilçesindeki çiftçilere 10 bin ton gübre, 14 bin ton yem, 9 bin 200 ton arpa ve buğday, 290 ton mercimek, yonca, İtalyan çimi tohumu, 750 bin adet zeytin, 150 bin adet fıstık fidanı desteği sağlayan Şahinbey Belediyesi, desteğini arttırarak sürdürüyor.


Şahinbey Belediyesi, Kapcağız köyünde 4 bin tonluk gübre dağıtımını düzenlenen törenle başlattı. Köy harmanında düzenlenen törende konuşan Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, yapılan desteklerle daha fazla ve daha kaliteli üretim yapıldığını söyledi.


Bu projelerin çok önemli projeler olduğunu belirten Şahin, “Çünkü bu projelerde ortak akıl ve istişare var. Ortak payda da buluşan herkes bu projelere destek veriyor. O yüzden bu projeler, bu destekler şehrimizin ve ilçemizin gelişimi için çok önemli. Bu desteklerde emeği olan herkese teşekkür etmek gerek.” ifadelerini kullandı.


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılan desteklerin hizmet kalitesini gösterdiğini belirtti.

Şahin, “Bu destekler için Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'na ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu destekler kolay sağlanmıyor. Bunlar çok önemli destekler. Şahinbey ilçesi sıradan bir ilçe değil. Bir milyonun üzerinde bir nüfusu var. Türkiye'nin en büyük ilçelerinden biri. Eğer bu gibi bir ilçeyi hizmetle taçlandırmazsanız altından kalkamazsınız. Başkanımızda burada çok güzel ve özel hizmetler yapıyor. Bu ismi özel ilçede üretim yapan çiftçilerimize de çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.


“Çiftçilerimize desteğimizi arttırarak sürdüreceğiz”


Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da yaklaşık 4 yıldır çiftçiye her anlamda destek olduklarını belirterek şunları söyledi:


“İki gün önce 3 bin 400 ton arpa, buğday ve mercimek tohumu dağıttık. Şimdi ise 4 bin ton gübre dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bu destekler çok önemli. Çünkü bu destekler sayesinde Şahinbey ilçesinde 120 bin dekar olan ekim alanı yüzde 150 oranında artış göstererek 280 bin dekar alana çıktı. Bu dağıtımlarla ekilmeyen tarlalar ekilmeye başladı. Bu da daha fazla ürün daha fazla kazanç anlamına geliyor. Bu sayede de hem memleketimiz hem de çiftçimiz daha fazla kazanıyor. Bu yıl gübrede farklı bir yola gittik. Her yıl 2 bin ton taban gübresi veriyorduk. Çiftçilerimiz bizden üst gübresi de istediler ve bizde onların taleplerini geri çevirmeyerek üst gübre desteğinde bulunuyoruz. Bu kapsamda 2 bin 600 taban gübresi, bin 400 ton da üst gübresi olmak üzere 4 bin ton gübre dağıtımı yapıyoruz. Hizmeti de çiftçimizin ayağına getiriyoruz, tırlarla gelen gübreler köylere giderek ürünleri çiftçilerimize teslim ediliyorlar. Ayrıca hayvan yetiştiricilerimiz şu ana kadar 14 bin ton yem dağıtımı yaptık. İnşallah yine aralık ayında çiftçilerimize yem desteğimiz devam edecek.”


Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, verilen desteklerle daha da gururlandıklarını belirtti.


Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel ise çiftçiliğin çok önemli olduğunu belirterek, verilen bu tür desteklerin önemli destekler olduğunu ifade etti.


Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman da belediyelerin tarıma vermiş olduğu desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekti. (İLKHA)

Daha yeni Daha eski