Macron: "Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı yeniden fethetmesini kabul etmeyiz"

Pazar günü saldırıların önce Azerbaycan'dan geldiğini öne süren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ermenistan'ın egemenliğine ve halkına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.Resmi ziyaret için bulunduğu Letonya'nın başkenti Riga'da Başbakan Krisjanis Karins ile ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, Ermenistan'a dayanışma mesajı verdi.


Macron, "Azerbaycan tarafından saldırılar düzenlendiği belirlendi. Bu saldırılara son verilmesini istedim. Sınırda bir şeyler olsa da orantısız olan bu saldırıları açık şekilde kınadım. Pazar günü saldırıların Azerbaycan'dan geldiği belirlendi." ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalara yönelik açıklamalarını da eleştiren Macron, "Türkiye'nin açıklamalarını not aldım. Bu açıklamalar düşüncesizce ve tehlikeli. Türkiye'nin son saatlerde savaş mesajları oldu ve bu Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ı yeniden fethetmesine yönelik mesajlar. Bunu kabul etmeyiz." dedi.


Macron, Dağlık Karabağ konusunu bu akşam Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le, yarın da ABD'li mevkidaşı Donald Trump ile ele alacağını sözlerine ekledi. (İLKHA)

Daha yeni Daha eski