Abd Türkiye'ye karşı yaptırımları onayladı

ABD Senatosu, Türkiye'ye Rus yapımı S-400 hava sistemlerini satın alması nedeniyle yaptırım uygulanmasını da içeren 740 milyar dolarlık Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısını 11'e karşı 79 oyla kabul etti.ABD Senatosu, savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran ve  Trump'ın "veto edeceğini" söylediği Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı kabul etti. Tasarı daha önce de Temsilciler Meclisi'nden geçmişti.


Temsilciler Meclisinden üçte ikiden büyük oy çokluğuyla geçen tasarı, senatodan da aynı çoğunlukla geçtiği için Trump'ın vetosu geçersiz kılınabilecek.


Savunma bütçesi tasarısında Türkiye'ye yaptırım yapılmasını öngören bir bölüm de yer aldı. Buna göre, Türkiye'nin S-400'leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve NDAA'nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye'de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.


Türkiye'ye yaptırım içeren tasarı daha önce ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamadaı, 335 kabul oyuna karşılık 78 ret oyuyla kabul edilmişti. (İLKHA)

Daha yeni Daha eski