Çöpten elektrik üretiliyor

Günde ortalama 530 ton çöpün getirildiği entegre katı atık tesisinde, son teknolojik makinelerle ayrıştırılan çöplerden elde edilen biyogaz, elektrik enerjisine dönüştürülüyor."Vahşi depolama" yapılan bölgede, görüntü kirliliğinin önlenmesini ve çevreye yayılan kötü kokunun giderilmesini sağlayan çevreci proje sayesinde, çöpten elde edilen enerjiyle 14 bin haneye elektrik verilmeye başlandı.


Van-Özalp Karayolunda bulunan katı atık entegre tesisine giden Van Valisi Mehmet Emin Bilmez burada incelemelerde bulundu.


Tesisi gezen Vali Bilmez, tesis hakkında Edremit Kaymakamı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhammet Fuat Türkman ve Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Serkan Başdinç'ten bilgi aldı. 


Yapılan tesis sayesinde kentin çöp sorununu tamamen ortadan kaldırdıklarını belirten Vali Bilmez, "Kent merkezine çok yakın bir yerde 3 milyon metreküp vahşi depolama alanı vardı. Mevcut yerin ıslah edilmesini sağladık. İkinci aşamada ise kentin tüm çöpünü bu merkezde ayrıştırıp ekonomiye kazandırmayı planladık. Artık Van'ın çöpünden gelir elde ediyoruz ve elde edilen enerjiyle de 14 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyoruz" dedi. (İLKHA)

Daha yeni Daha eski