Japonya'da kar fırtınası etkili olmaya devam ediyor

Küresel ısınma nedeniyle bazı ülkelerde kuraklık yaşanırken, Japonya son yılların en büyük kar fırtınasıyla karşı karşıya kaldı. Ülkede 15 Aralık'tan bu yana ölenlerin sayısı 38'e yükseldi.


Japonya Yangın ve Afet Yönetimi Ajansı'nın verdiği bilgilere göre, ülkede yoğun kar yağışı nedeniyle en az 11 kişinin öldüğünü ve 226 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Afet İl Yönetimi, 4'ü Niigata eyaleti 3'ü de Fukui eyaletinde olmak üzere toplam yaşları 60 ila 80 olan 7 kişinin öldüğünü, 47 kişinin de çatılardaki karı temizlerken kayarak düştüğünü ve yaralandığını belirtti.

Yaralılardan 5 kişinin hastaneye kaldırılırken karda uzun süre mahsur kaldığı ifade edildi.

Kar fırtınası sırasında Fukui eyaletindeki Hokuriku Otoyolu'nda yaklaşık bin araba mahsur kaldı. Toyama eyaletindeki Tokai-Hokuriku Otoyolu'nda 200'den fazla araba yoğun kar altında kalırken, Niigata eyaletindeki 8 Nolu Ulusal Karayolu üzerinde 250'ye kadar araba sıkıştı.

Meteoroloji ajansı, Japonya Denizi kıyısındaki bölgede 10'dan fazla gözlem noktasının mevcut soğuk dalga sırasında pazar gecesi geç saatlere kadar 72 saat boyunca rekor kar yağışı kaydettiğini söyledi. (İLKHA) 
Daha yeni Daha eski